پرایوسی کوین ها یا ارز دیجیتال حریم خصوصی چیست؟

پرایوسی کوین ها یا ارز دیجیتال حریم خصوصی چیست؟
مطالب آموزشی

پرایوسی کوین ها یا ارز دیجیتال حریم خصوصی چیست؟

کوین های حریم خصوصی تا چه میزان خصوصی هستند؟ آیا قانونی هستند؟ ما به این سوالات پاسخ می دهیم ، و بیشتر ، در این مورد توضیح می دهیم.

کوین های حریم خصوصی طبقه ای از ارزهای دیجیتال (کریپتوکارنسی) هستند که تراکنش های خصوصی و (پرایوسی) بلاک چین را با مبهم ساختن مقصد و مبدا انجام می دهند.برخی از تکنیک های مورد استفاده در این ارزهای دیجیتال (پرایوسی) شامل پنهان کردن موجودی و آدرس کیف پول واقعی کاربر و مخلوط کردن چندین تراکنش با یکدیگر برای جلوگیری از تجزیه و تحلیل زنجیره ای است.
از نظر شفافیت ، بیت کوین و سایر بلاکچین های غیرپرایوسی به هر کسی اجازه می دهد آدرس ها و تراکنش های عمومی را در شبکه خود مشاهده کند ، که ردیابی سپرده ها و برداشت های افراد را نسبتاً ساده می کند.
با این حال ، کوین های حریم خصوصی دارای دو جنبه متفاوت هستند. (پرایوسی) بودن و عدم قابل ردیابی (پرایوسی) بودن،که هویت یک معامله را پنهان می کند ، در حالی که قابلیت ردیابی عملاً غیرممکن است،برای این مورد که شخص ثالث با استفاده از خدماتی مانند تجزیه و تحلیل بلاک چین دنباله تراکنش ها را دنبال کند.

استراتژی های مورد استفاده کوین های حریم خصوصی

برای حفظ موثر (پرایوسی) بودن و عدم قابلیت ردیابی ، کوین های حریم خصوصی از انواع استراتژی های مختلف برای تبدیل شدن به خصوصی ترین ارز دیجیتال (کریپتوکارنسی) استفاده می کنند،که محبوب ترین آنها شامل آدرس های مخفی کاری (Stealth addresses)، امضای حلقه (Ring signatures) ، CoinJoin و zk-SNARKs است.

 Stealth addresses

پرایوسی کوین ها یا ارز دیجیتال حریم خصوصی چیست؟
پرایوسی کوین ها یا ارز دیجیتال حریم خصوصی چیست؟

آدرس های مخفی به یک فرستنده نیاز دارد تا برای هر تراکنش ارسال شده آدرس جدیدی ایجاد کند تا از اتصال به گیرنده جلوگیری کند. Monero (XMR) ، یکی از برترین کوین های حریم خصوصی ، از نسخه آدرس مخفی کاری به نام پروتکل آدرس مخفی کاری دو کلیدی (DKSAP) استفاده می کند.

CoinJoin

CoinJoin
CoinJoin

CoinJoin به عنوان یک میکسر کوین شناخته می شود که معاملات افراد مختلف را در یک معامله واحد ادغام می کند و سپس آنها را با استفاده از آدرس های جدید به کاربران مربوطه پرداخت می کند.

Zk-SNARKs

Zk-SNARKs
Zk-SNARKs

Zk-SNARKs به دارندگان ارزهای دیجیتال (کریپتوکارنسی) اجازه می دهد اعتبار یک تراکنش را بدون افشای اطلاعات شناسایی مهم (مانند طرف های درگیر و موجودی حساب) تایید کنند.

آیا کوین های خصوصی قانونی هستند؟

بله و خیر. قانونی بودن کوین های حریم خصوصی به حوزه های قضایی فردی بستگی دارد. به عنوان مثال ، در کره جنوبی ، دولت تجارت کوین های حریم خصوصی را در صرافی های دیجیتال (کریپتوکارنسی) این کشور به منظور جلوگیری از پولشویی ممنوع کرده است.
با این حال ، حوزه های قضایی که کوین های خصوصی را ممنوع نکرده اند ، آنها را نیز تأیید نکرده اند ، به این معنی که عملکرد آنها در قوانین یک کشور از یک منطقه خاکستری استفاده می کند.
به عنوان مثال ، دولت ایالات متحده راه متفاوتی را در زمینه ارزهای دیجیتال (پرایوسی) در پیش گرفته است و به دنبال توسعه ابزارهایی برای برداشتن پوشش در معاملات انجام شده در شبکه های خصوصی است.

معاملات خصوصی با استفاده از کوین های حریم خصوصی لزوماً فعالیت های مخرب مانند پولشویی و تامین مالی تروریسم را ترویج نمی کند. برخی از کاربران به حریم خصوصی مالی خود اهمیت می دهند و از حقوق اساسی خود استفاده می کنند ، با این حال تعداد سازمان های دولتی که از ارزهای دیجیتالی غیرقابل ردیابی استفاده می کنند به طور پیوسته در حال افزایش است. جالب است که بسیاری از افراد شناخته شده مانند Naval Ravikant ، Elon Musk و Edward Snowden همچنان از برنامه های متمرکز بر حریم خصوصی حمایت می کنند.
این مهم است که ببینیم تنظیم کننده های جهانی مانند گروه ویژه اقدام مالی (FATF) چه اقداماتی و راهنمایی هایی برای کوین های حریم خصوصی به وجود می آورند. در حالی که کوین های حریم خصوصی هنوز ممنوع نشده اند ، اما کارهایی را برای هر دو کشور و صرافی ها که به دلیل مقرراتی (مانند قانون سفر (FATF مشمول شرایط اشتراک اطلاعات هستند ، مشکل می کند.
پیش نویس دستورالعمل جدید FATF ، که در ژوئن 2021 پس از مشورت عمومی منتشر می شود ، شامل توصیه های جدید AML/CFT برای کسانی است که با ارزهای (پرایوسی) (AEC) سروکار دارند.

چرا کوین های خصوصی در برخی صرافی ها عرضه می شوند؟

حذف کوین های حریم خصوصی به دیدگاه یک کشور و یا تعهدات AML/CFT و نحوه تنظیم معاملات خصوصی مربوط است. درحالی که معاملات ارزهای دیجیتال متمرکز بر حریم خصوصی از ناظران مالی پنهان هستند اما این ناظران بر صرافی های متمرکز تسلط دارند.
هنگامی که یک رگولاتور یک ارز دیجیتال (کریپتوکارنسی) خاص را در محدوده تحت مدیریت خود ممنوع می کند ، یک صرافی باید در اسرع وقت معاملات خود را متوقف کند. در چنین مواردی ، برخی از بازارهای دیجیتال می توانند معاملات خود را متوقف کنند و برخی دیگر کوین را به طور کامل از پلت فرم خود خارج می کنند.
کوین های حریم خصوصی در چند ماه اخیر با نظارت فزاینده ای از سوی نهادهای نظارتی روبرو شده اند که برخی از صرافی ها را مجبور به حذف این ارزهای دیجیتال برای جلوگیری از عوارض قانونی کرده است.
در نتیجه این رویداد ، کوین های برتر حریم خصوصی مانند Dash (DASH) ، Monero (XMR) و Zcash (ZEC) توسط چندین پلتفرم معاملاتی برجسته از جمله Bittrex ، CoinCheck ، Coinbase UK و ShapeShift از لیست خارج شده اند (در حالی که صرافی Gemini ارز Zcash را در سپتامبر 2020 به پلتفرم خود افزود.)

دلیل لغو حذف ، پیشنهاد استانداردهای شانزدهم FATF بود که مقررات مربوط به قوانین سفر را تحت فشار قرار می داد و بر رگولاتورهای کشور فشار زیادی می آورد تا اطمینان حاصل شود که صرافی یا ارائه دهندگان خدمات دارایی مجازی (VASP) هنگام انتقال وجوه ، اطلاعات شناسایی کاربران را با یکدیگر به اشتراک می گذارند. یک رگولاتور که VASP را پذیرفته است، برای انجام این تعهد هنگام درخواست مجوز یا ثبت نام موظف است اشتراک گذاری لازم را انجام دهد.
علیرغم همه این اقدامات ، برخی گزارش ها نشان می دهد که مافیاها با وجود نداشتن خصوصیات خصوصی BTC ، همچنان بیت کوین را بر سایر کوین های حریم خصوصی ترجیح می دهند.

بهترین کوین های حریم خصوصی

Dash – XMR – ZCASH – BEAM – GRIN – PIVX

در مقاله ای جداگانه به معرفی و مقایسه هرکدام از این پرایوسی کوین ها پرداختیم.

چشم انداز آینده کوین های حریم خصوصی

دنیای ارزهای دیجیتال در اصل مجموعه ای از شیوه ها و تکنیک هاست که به منظور برقراری ارتباط ایمن در میان حضور افراد جامعه طراحی شده است. بنابراین ، ارزهای دیجیتال (کریپتوکارنسی) حریم خصوصی بخش مهمی از اکوسیستم دیجیتال هستند ، علیرغم این واقعیت که ماهیت غیرقابل ردیابی آنها در مورد معاملات مجرمانه جنجال برانگیز است.

متأسفانه ، حتی پس از گزارش هایی که نشان می دهد تنها درصد کمی از ارزهای دیجیتال (کریپتوکارنسی) در پولشویی ، تأمین مالی تروریسم و سایر فعالیت های غیرقانونی استفاده می شود ، دولت های سراسر جهان همچنان به ارزهای فیات و متمرکز کمک می کنند.
در حالی که Monero هنوز قوی ترین ویژگی های حریم خصوصی را دارد ، Zcash و Dash گزینه ای برای انجام معاملات عمومی با استفاده از کوین های حریم خصوصی را ارائه می دهند. Beam و Grin برای کاربرانی که مقیاس پذیری را به اندازه حریم خصوصی اهمیت می دهند مناسب است.

دیدگاه خود را به ما بگویید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
فیلدهای دلخواه برای نمایش را انتخاب کنید. سایر فیلدها مخفی می شود. برای ترتیب دلخواه فیلدها را به محل دلخواه بکشید و رها کنید.
 • عكس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • موجودی
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • وزن
 • ابعاد
 • اطلاعات تکمیلی
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • فیلدهای سفارشی
Click outside to hide the comparison bar
مقایسه