راز یک معامله گر موفق و حرفه ای

راز یک معامله گر موفق و حرفه ای
مطالب آموزشی

راز یک معامله گر موفق و حرفه ای

 

یک قلم و یک تکه کاغذ می تواند به تنهایی معجزه کند!

هر معامله گری نقاط ضعفی دارد که باید یکی یکی آنها را برطرف کند،برای این کار ابتدا باید مروری بر معاملات گذشته خود داشته باشید و آنها را روی یک کاغذ یاد داشت کنید.

به عنوان مثال ببینید بیشتر ضرر های شما از کجا بوده؟آیا خریدهایتان اشتباه است و زمانی میخرید که انتهای روند است؟

آیا فروشهایتان همیشه در ضرر هست؟یعنی یا از روی ترس در قیمتهای پایین فروخته اید و یا در سود بوده اید و نفروخته اید و زیان شده است؟

آیا عدم تمرکز شما بر روی مارکت باعث شده است معاملاتی هیجانی داشته باشید؟یعنی تصمیم درست راگرفته بوده اید ولی بر اساس جو موجود در تایم معاملات تصمیمتان را تغییر داده اید و مرتکب اشتباه شده اید؟

راز یک معامله گر موفق و حرفه ای
راز یک معامله گر موفق و حرفه ای

آیا حضور شما در گروهها و کانال های مختلف باعث بر هم خوردن تمرکز شما شده است؟

هر نکته ای که به ذهنتان میرسد،همه را یادداشت کنید و سپس از ابتدا هر چه نوشته اید را دوباره بخوانید.

تمام این ها روزنه های معاملاتی شما در گذشته است،روزنه هایی که سودهای شما را از بین میبرند.پس باید یکی یکی آنها را درست کنید.

خیلی از افراد خریداران خوبی هستند ولی فروشندگان خوبی نیستند.یا طمع میکنند و نمی فروشند،یا می ترسند همان ارزی که در قیمتهای بالا نفروخته اند را در قیمتهای پایین از روی ترس ناشی از زیان میفروشند.برای تمام اینها راه حل پیدا کنید.

با استفاده و کمک از یادداشت هایتان کم کم به یک استراتژی معاملاتی دست پیدا کنیدو ببینید اصل حضورتان در مارکت برای چه بوده؟مگر غیر از این است که آمده اید ارزی را پایین بخرید و بالاتر بفروشید؟

حال شاید بپرسید خوب همه که می توانند این کارها را انجام دهند پس چرا بازهم معامله گران زیان ده تعداشان بیشتر است؟!

پاسخ ساده است،همه نمی توانند بر سیستم ذهنی خودشان تمرکز کنند و گاها بالا میخرند و پایین میفروشند،قرار نیست همه مثل هم باشند.مهم این است که شما خودتان بدانید چه قرار است انجام دهید.

کنترل هیجان و احساس در معامله

یک معامله گر حرفه ای کسی است که وقتی کنارش نشستی نفهمی الان سبدش در سود هست یا ضرر! یعنی به حدی از کنترل احساسات رسیده است که با یک صعود خوشحال و با یک ریزش عصبی نمی شود!

یک تریدر حرفه ای وقتی بازار صعودیست و در حال سود کردن است ولخرجی الکی نمی کند و تحت تاثیر معاملاتش رفتارش با خانواده تغییر نمی کند.

به معامله گری میشه بگیم حرفه ای که دلایل خریدش برای یک ارز صرفا نمودار نباشد!

یک تریدرموفق برای هر خرید و فروشش برنامه ای مکتوب دارد که قیمت ورود و خروج از قبل تعیین شده است.

یک معامله گر حرفه ای تمام معاملاتش را برای خود ثبت می کند و از اشتاباهات خود درس می گیرد چون اغلب اشتاباهات ما تریدر ها تکراری است و اکثرا ناشی از عدم کنترل احساساتمان می باشد.

در پایان به ۶ اصل مهم برای حضور موفق و مستمر در هر بازار مالی ای اشاره می کنیم:

1) از قمار کردن بپرهیزید

بدون مدیریت سرمایه و در نظر گرفتن میزان زیان و سود(ریسک به ریوارد) وارد سهمی شدن و رفتن به معامله پر ریسک برای کسب سود در حداقل زمان یک نوع قمار هست که ممکن است سرمایه شما را به خطر بیاندازد.

2) منضبط باشید

نظم در بازار سرمایه یکی از ارکان مهم می باشد سعی کنید معاملاتتان را مکتوب کنید و نقاط ضعف و قوت خود را یادداشت نمایید از معاملاتتان درس بگیرید و همیشه در حال آموزش دیدن باشید.در خرید و فروش هایتان نظم را رعایت کنید و سبدتان را منظم بچینید و درصدهای خریدتان را سعی کنید تقریبا به یک میزان باشد.

3) متعهد باشید

به خود تعهد بدهید یک معامله گر باید ابتدا شخصیت معامله گری را برای خود تقویت کند،تعهد بدهید که قمار نمیکنید تعهد بدهید که منظم باشید تعهد بدهید که طمع نکنید و به حد سود و زیان خود متعهد باشید یک شخص متعهد همیشه در هر جایی پیروز است.

4) مستقل باشید

بدون بررسی و صرفا با گفته فردی وارد معامله نشوید.زیان کنید،اما با نظر خود زیان کنید و از زیانتان لااقل درس بگیرید که سود این درس بسیار با ارزش تر است.در معاملاتتان کاملا مستقل عمل نمایید از نظرات استفاده کنید،بررسی کنید و در آخر تصمیم درست را خودتان بگیرید.

5) صبور باشید

مهمترین اصل بازار سرمایه صبر است.شکارتان را مانند تمساح صید کنید،عجولانه وارد معامله ای شدن سودی در بر نخواهد داشت و عجولانه معامله ای را بستن زیان خواهد داشت.

6) طمع نکنید

طمع آفت معامله است.به سودی که بازار برایتان مقرر ساخته قانع باشید و بالاتر از هدفتان طمع نداشته باشید که تمام زیان از طمع زیاد معامله گر است.

دیدگاه خود را به ما بگویید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
فیلدهای دلخواه برای نمایش را انتخاب کنید. سایر فیلدها مخفی می شود. برای ترتیب دلخواه فیلدها را به محل دلخواه بکشید و رها کنید.
 • عكس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • موجودی
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • وزن
 • ابعاد
 • اطلاعات تکمیلی
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • فیلدهای سفارشی
Click outside to hide the comparison bar
مقایسه