آشنایی با قرارداهای هوشمند (smart contract)

آشنایی با قرارداهای هوشمند (smart contract)
مطالب آموزشی

آشنایی با قرارداهای هوشمند (smart contract)

این قراردادها دقیقاً مثل قراردادهای عادی در دنیای واقعی هستند که بین دو یا چندین شخص به وجود می‌آیند.
با این تفاوت که در قراردادهای هوشمند که توسط برنامه‌نویسان شکل می‌گیرد، اطلاعات در شبکه بلاکچین به صورت دیجیتالی ثبت مي‌شود و همه می‌توانند آن را ببینند.
در دنیای واقعی وقتی تیمی جذب سرمایه می‌کند متعهد می‌شود تا کاری را انجام بدهد. در صورتی که سرمایه‌گذاران پول را در اختیار تیم قرار دهند آنها می‌توانند فرار کنند. با استفاده از قراردادهای هوشمند به جای قراردادهای عادی پول تنها زمانی در اختیار تیم قرار می‌گیرد که به تعهدات خود عمل کند.

بلاکچین بستری است که قراردادهای هوشمند می‌توانند بر روی آنها قرار بگیرند و به علت شفاف بودن تمامی تراکنش ها و امنیت بالای بلاکچین هیچ کس نمی‌تواند آسیبی به اطلاعات برساند.

مطابق با قراردادهایی که بین اشخاص نوشته شده است برنامه نویسان آن را بر بلاکچین قرار می‌دهند در صورتی که به تعهدات خود عمل کنند محصول نهایی که در قرارداد نوشته شده است در اختیار شخص قرار می‌گیرد. پس قرارداد های هوشمند باید به محصولات نهایی دسترسی داشته باشند تا بتوانند در صورت انجام تعهد محصول را به اشخاص تقدیم کنند.

برای درک بهتر یک مثال می زنیم؛ تعدادی کارمند که در یک اداره کار می‌کنند در قبال انجام وظایفی که بر آن نظارت می‌شود مبلغی دریافت می‌نمایند و پرداخت حقوق آنها برعهده حسابداری است. هنگامی که قراردادهای هوشمند در اداره بکارگرفته می‌شوند، وظیفه حسابرسی و نظارت بر اعمال انجام شده توسط کارکنان را بر عهده می گیرند. عملاً تا چند سال آینده شغل حسابداری و نظارت بر اعمال افراد حذف می‌شود و توسط این قراردادها صورت می گیرد.

قراردادهای هوشمند هرجایی که نیاز باشد تا به شخصی اعتماد کنیم تا کاری را انجام بدهد یا اطلاعاتی را ثبت کند قابلیت استفاده دارند : بانک‌ها، بیمه‌ها، حمل و نقل، انتخابات، مدیریت سوانح و غیره.

مزایا و معایب قراردادهای هوشمند

قراردادهای هوشمند تمامی مزایای فناوری بلاکچین را دارا می باشد:

امنیت:
قراردادهای هوشمند رمزگذاری شده‌اند و بین گره‌ها در شبکه توزیع می‌شوند. این موضوع تضمین می‌کند که بدون اجازه شما، داده‌ها نه از بین می‌روند و نه تغییر می‌کنند.
سرعت و صرفه‌جویی در زمان:
اکثر فرایندها به صورت خودکار انجام می‌شوند و در نتیجه بیشتر واسطه‌ها در این میان از بین می‌روند.
استقلال:
قراردادهای هوشمند، نیاز به واسطه را از بین می‌برد و در اصل کنترل کامل توافقنامه را به شما می‌دهد.
اعتماد:
هیچ کس نمی‌تواند اسناد شما را بدزدد و یا گم کند، زیرا آنها رمزگذاری شده‌اند و به طور ایمن در یک دفتر کل عمومی ذخیره شده‌اند. علاوه بر این، لازم نیست به افرادی که با آنها سر و کار دارید اعتماد کنید و یا انتظار داشته باشید که آنها نیز به شما اعتماد کنند، زیرا سیستم قراردادهای هوشمند مشکل “اعتماد” را به راحتی حل کرده است.
صرفه‌جویی در هزینه‌ها:
به لطف قراردادهای هوشمند دیگر نیازی به دفترخانه‌های رسمی، مشاوران، نمایندگان املاک و بسیاری از واسطه‌های دیگر نیست و با تمدید قرارداد، بسیاری از هزینه‌های مربوط به خدمات آنها نیز حذف می‌شود.

قراردادهای هوشمند موجود هنوز در اول راه هستند و چندین سد بر سر این قراردادها وجود دارد :

1. عامل انسانی :
قراردادهای هوشمند که توسط برنامه نویسان به وجود می‌آیند ممکن است توسط خطای انسانی در هنگام کدنویسی منجر به ایجاد خطای محاسباتی شود.

2. مشکل اوراکل‌ها :
اوراکل ها اطلاعات را از دنیای واقعی به قراردادهای هوشمند منتقل می‌کنند که یکی از مشکلات اوراکل‌ها قابل هک بودن آنهاست.

3. وضعیت قانونی :
این قراردادها هنوز توسط دولت‌ها به رسمیت شناخته نشده‌اند.

 

دیدگاه خود را به ما بگویید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
فیلدهای دلخواه برای نمایش را انتخاب کنید. سایر فیلدها مخفی می شود. برای ترتیب دلخواه فیلدها را به محل دلخواه بکشید و رها کنید.
 • عكس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • موجودی
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • وزن
 • ابعاد
 • اطلاعات تکمیلی
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • فیلدهای سفارشی
Click outside to hide the comparison bar
مقایسه